МЕНЮ
вул. Зоологічна 3, корп. 3
098 404 7227 (Viber / WhatsApp)

Графік роботи: Пн. - Пт. з 8:30 до 16:30
Ліцензія МОЗ України №2003 від 21.09.2021 року
Перетелефонуємо,
у зручний для Вас час!
Або зателефонуйте Ви нам:
+38 098 404 72 27 Viber / WhatsApp

Питання і відповіді

Кому роблять кохлеарну імплантацію?

Кохлеарну імплантацію роблять людям з двосторонньою глухотою або глибокою втратою слуху. При цьому пацієнту не допомагають сучасні правильно підібрані та налаштовані слухові аппарати. Рішення про необхідність проведення операції приймає спеціальна комісія в центрі кохлеарної імплантації. Рішення приймається за даними комплексного огляду індивідуально для кожного пацієнта.
Як виглядає кохлеарний імплант?

Кохлеарний імплант (КІ) складається з двох частин. Внутрішня частина вживлюється у внутрішнє вухо під час операції. Після операції вона знаходиться під шкірою голови і її не видно. Зовнішня частина надягається на вухо і знімається під час сну або купання, як звичайний слуховий аппарат. Джерелом живлення КІ служать замінні батарейки, як у слухових апаратах, або перезарядні акумулятори.
Який принцип дії у кохлеарного імпланта?

КІ перетворює звуки і мовлення в послідовність слабких електричних імпульсів, які стимулюють слуховий нерв. Він передає ці імпульси в слухові центри мозку, які сприймають ці імпульси як мовленнч, музику, звуки.
Як проводиться операція?

Операція проводиться під загальним наркозом і триває 2-3 години. Це операція на вусі, а не на мозку, тому її виконує лор-хірург в лор-клініці. Більшість пацієнтів, в тому числі і діти, після закінчення дії наркозу в цей же день можуть вставати, спілкуватися. На наступний день після операції пацієнт може самостійно рухатися майже без обмежень. Пов'язка на голові залишається кілька днів. Через 7-10 днів у пацієнта знімають шви і виписують з лікарні.
Які можливі негативні наслідки операції?

Ризик від операції кохлеарної імплантації можна порівняти з ризиком звичайних хірургічних операцій на середньому вусі, що проводяться під загальним наркозом. Найбільш часто зустрічаються такі ускладнення як затримка загоєння рани, біль, відчуття оніміння навколо імпланта, запаморочення, порушення рівноваги, тимчасова зміна смаку. Ці відчуття швидко проходять.
Можливі при операціях на середньому вусі пошкодження лицевого нерва при кохлеарній імплантації зустрічаються вкрай рідко, що пов'язано з високою кваліфікацією хірургів, які проводять ці операції.
КІ виготовлені з біосумісних матеріалів, і випадки відторгненння імплантованої частини КІ практично не зустрічаються.
Який термін використання кохлеарного імпланта? Чи потрібно робити повторні операції в міру росту дитини?

КІ призначений для довічного використання. Фірми - виробники дають гарантію 10 років на внутрішню частину. Є пацієнти, які використовують КІ більше 30 років.
Діти, навіть імплантовані в віці до 1 року не потребують повторних операцій, тому що внутрішнє вухо, в яке вводиться ланцюжок електродів, до моменту народження вже сформоване і більше не росте. Елементи зовнішньої частини періодично виходять з ладу і підлягають заміні. При поломці внутрішньої частини (трапляється рідко) проводиться повторна операція і заміна несправної внутрішньої частини.
Чи потрібно робити повторну операцію, якщо будуть розроблені більш сучасні моделі КІ?

Розробники постійно вдосконалюють КІ, але найбільші зміни відбуваються в його зовнішній частині. Тому деякі нові моделі зовнішніх частин КІ можуть використовуватися зі старою моделлю імплантованої частини. Багатьом пацієнтам замінюють стару зовнішню частину КІ на більш сучасну. Розробляються і нові моделі внутрішньої імплантованої частини. Вони встановлюються новим пацієнтам.
Коли людина чує після операції?

Після операції людина не чує. Вона може чути тільки тоді, коли підключається мовний процесор КІ, що знаходиться в зовнішній частині. Він підключається через 4-6 тижнів після операції, коли повністю заживе післяопераційна рана.
Як людина чує з КІ?

Після підключення мовного процесора КІ людина чує звуки і мовлення, але не розпізнає їх, не розуміє мовлення інших, тому що КІ спотворює звуки. В процесі слухомовленнєвої реабілітації (включає точну настройку мовного процесора КІ, заняття з сурдопедагогом і з близькими за завданнями педагога) піздньооглухлі дорослі і діти розуміють мовлення через 1-4 тижні. Сприйняття мови з КІ у них продовжує покращуватися протягом 1 року.
Маленькі діти, які не носили слуховий апарат (або носили його не постійно, і їх не навчили слухати зі слуховим апаратом), перші 1-2 тижні можуть не реагувати на звуки. Поступово у дитини з'являються реакції на гучні звуки, потім на голос та інші звуки. У цьому дитині допомагають батьки, які постійно привертають увагу дитини до різних звуків, викликають у неї інтерес до них. Через 2-6 міс. у дітей розвивається здатність розпізнавати і розуміти деякі слова і речення. Ранньооглухлі діти і підлітки вчаться чути і розуміти мову з КІ 5 і більше років. Це пов'язано з розвитком у дітей системи рідної мови - накопиченням словникового запасу, формуванням граматичних уявлень. Для цього з дитиною повинні щодня займатися батьки і педагоги. Ефективність розвитку розуміння мовлення і власного мовлення у дитини з вродженою глухотою залежить від багатьох факторів: віку імплантації, віку слухопротезування і постійного носіння слухового апарата, наявності у дитини навичок слухання і вміння говорити на момент імплантації, наявності у батьків досвіду навчання дитини слухати і говорити і ін.
Діти, які носили до операції слуховий апарат, спочатку погано розпізнають знайомі слова і звуки з КІ, тому що вони звучать не так, як в слуховому апараті. Батьки не повинні хвилюватися, якщо з КІ дитина спочатку не впізнає слова, які він впізнавала зі слуховим апаратом. Через 1-2 тижні після занять дитина починає не тільки розпізнавати з КІ знайомі слова, але і швидко вчиться пізнавати нові слова і звуки.
Коли дитина з КІ буде розуміти мову і говорити?

Дитина через кілька днів чи кілька тижнів після підключення процесора КІ починає реагувати на навколишні звуки, голос. Тривалість періоду, протягом якого з'являються ці реакції, залежить від того, коли дитина втратила слух, чи носила постійно слуховий апарат, чи займалися з ним розвитком слуху, від причини втрати слуху і інших причин. Але щоб дитина змогла розуміти мову інших людей, вона повинна навчитися аналізувати звуки, дізнатися значення багатьох слів, дізнатися правила їх з'єднання в реченні. Це займає у дитини з нормальним слухом 5-7 років. Дитина, яка до імплантації зовсім не розуміла мовлення інших людей за допомогою слухозорового сприймання і не говорила, через 1 рік після імплантаціі починає розуміти прості прохання і говорити окремі слова і прості речення. У дитини, яка трохи розуміла мовлення, читаючи з губ і слухаючи зі слуховим апаратом, її розуміння розвивається швидше. Темпи розвитку розуміння мовлення і власного мовлення у кожної дитини різні і залежать від багатьох причин. Найбільш важливими є вік імплантації, рівень розвитку залишкового слуху та мовлення у дитини на момент імплантаціі, інтенсивність занять з педагогами та батьками після імплантаціі, наявність у дитини додаткових порушень.
Якщо дитина старша 5 років з вродженою глухотою НЕ користувалась слуховим апаратом, не говорить і спілкується за допомогою дактильно-жестової мови, то її можливості навчитися розуміти мову і говорити дуже обмежені. При імплантації таких дітей в шкільному віці або старше, при постійному носінні КІ і тривалих заняттях дитина може навчитися впізнавати навколишні звуки, розуміти часто використовувані слова і фрази на слухозоровій основі в звичайних ситуаціях спілкування і спілкуватися за допомогою обмеженого числа слів і фраз.
Як часто потрібно приїжджати в центр кохлеарної імплантації?

У перші 2 роки треба приїжджати на корекцію налаштування процесора КІ кожні 6 міс. Згодом дітям слід приїжати 1 раз в рік, дорослим - по мірі виникнення у них необхідності.
Чи можна займатися спортом після кохлеарної імплантації?

З КІ можна вести звичайне життя і займатися спортом, в тому числі плаванням (знімаючи зовнішню частину), уникаючи видів спорту, пов'язаних з ударами по голові. Треба оберігати КІ від ударів, вологи, пилу так само, як слуховий апарат.
Чи може людина з КІ користуватися телефоном?

Пацієнти з КІ користуються телефоном, в тому числі і мобільним. Більшість пізньооглухлих пацієнтів можуть розуміти мовлення по телефону через 1-3 міс. після користування КІ. Іноді їм потрібно повторити. Ранньооглухлі пацієнти навчаються це робити в міру розвитку у них розуміння мови на слух.
Чи можна літати на літаку і проводити медичні процедури з КІ?

З КІ можна проводити більшість медичних процедур (обмеження для магнітно-резонансної томографії та деяких видів магніто- і електротерапії) і літати на літаку. Пацієнти з КІ народжують дітей, як звичайні люди.